Do prawidłowego funkcjonowania - nie tylko pod względem psychicznym, ale i społecznym - bardzo ważna jest umiejętność rozpoznawania i radzenia sobie z własnymi emocjami. Jest to istotne dla utrzymania równowagi, ponieważ jeśli nie będziemy rozumieć swoich emocji lub też postanowimy je tłumić, możemy doprowadzić do pewnych zaburzeń psychicznych, które w dłuższej perspektywie czasu będą wymagały pomocy specjalisty, by powrócić do normy.
Emocje działają bez naszej woli i mogą być przeżywane świadomie lub nieświadomie - dopiero poprzez nadanie mentalnej interpretacji tworzone są uczucia, które zostają przez nas nazwane. Warto również wspomnieć, że emocje są krótkotrwałe i są odpowiedzią na konkretny bodziec, który jest pewnego rodzaju wskazówką, mówiącą nam o naszym stanie, reakcji na otoczenie zewnętrzne. Pełnią one funkcję przystosowawczą i ochronną, jednak bywa też tak, że ciężko nam zapanować nad niektórymi uczuciami, co tylko potęguje naszą frustrację i rozdrażnienie. W związku z tym dobrze jest nauczyć się dokładnie rozpoznawać emocje i sobie z nimi radzić, co może wymagać nieco pracy nad sobą.
Nauka rozpoznawania i radzenia sobie z emocjami pozwala nam nie tylko lepiej poznać świat oraz odpowiednio reagować na spotykające nas sytuacje, ale także jest dobrym sposobem na wprowadzenie większego spokoju do własnego umysłu. Jeśli będziemy potrafili nazwać konkretne stany emocjonalne, łatwiej będzie sobie z nimi poradzić. Psychoterapia w tym zakresie pomoże Ci zwiększyć wgląd w samego siebie, zrozumieć mechanizmy w Twoim umyśle oraz pracować nad lepszymi wzorcami.