Hipnoterapia to nic innego jak sposób leczenia przy pomocy hipnozy, która wprowadza uczestnika w specyficzny stan psychiczny. Wówczas osoby w takim stanie są zrelaksowane, odprężone oraz podatniejsze na wszelkie sugestie, co może się okazać skutecznym sposobem na walkę z różnego rodzaju uzależnieniami. W trakcie sesji terapeucie jest łatwiej dotrzeć do źródła problemu oraz zmienić nastawienie pacjenta.
Hipnoterapia jako niekonwencjonalna metoda walki z uzależnieniami może być stosowana do leczenia między innymi alkoholizmu, narkomanii, erotomanii oraz w trakcie nałogowego palenia papierosów. W niektórych przypadkach może okazać się pomocna także przy innych problemach, takich jak kompulsywne objadanie się czy uzależnienie od leków. W stanie hipnozy umysł pacjenta kieruje się na afirmacje i sugestie, mające zniechęcić go do nałogu. Bardzo często to narzędzie do walki z uzależnieniami odwołuje się do technik awersyjnych, często stosowanych w terapii behawioralno-poznawczej. Wysoka skuteczność tego typu terapii związana jest z faktem, że podczas jej trwania omijane zostają wypracowane już wcześniej, świadome sposoby postępowania.
Warto również wspomnieć, że hipnoza w celu pozbycia się uzależnienia może znacząco ułatwić kontrolowanie nałogu oraz zmniejszyć koszty emocjonalne z tym związane. Będzie ona dobrym rozwiązaniem dla osób słabych psychicznie oraz tych, którzy mają za sobą wiele nieudanych prób w leczeniu swojego uzależnienia. Dobrze jednak pamiętać, że nie każdy może poddać się hipnoterapii. Jest ona zabroniona przede wszystkim wśród kobiet będących w pierwszym trymestrze ciąży, dzieci poniżej 15. roku życia, osób chorych psychicznie oraz cierpiących na depresję, a także pacjentów z epilepsją.