Osoby borykające się na co dzień z wszelkiego rodzaju nałogami bardzo często szukają niekonwencjonalnych sposobów na poradzenie sobie ze swoim uzależnieniem. Do jednych z popularniejszych zalicza się chociażby muzykoterapia, bazująca na leczniczym wpływie dźwięków i muzyki na psychikę. Taki rodzaj terapii najczęściej polecany jest dla osób tłumiących swoje stany lękowe, towarzyszące uzależnieniu - pomaga wówczas pacjentowi otworzyć się i opowiedzieć o swoich problemach, przyczynia się także wyzbyć uczucia przygnębienia, niepewności oraz bezradności. Muzykoterapia zalecana jest również w walce z depresją, niską samooceną czy nerwicą.
Na czym jednak polega taki rodzaj terapii? Bodźce słuchowe mają na celu wyzwolenie lub aktywizowanie konkretnych emocji. Możemy wyróżnić dwa rodzaje muzykoterapii - aktywną oraz receptywną. W trakcie pierwszej z wymienionych pacjent bierze czynny udział w terapii poprzez śpiewanie lub granie na różnych instrumentach. Druga z kolei polega na ukojeniu i relaksacji podczas słuchania muzyki. Ten rodzaj terapii może być stosowany samodzielnie lub również jako uzupełnienie metody konwencjonalnej.
W zależności od problemów, z jakimi boryka się pacjent, stosowane są różne metody muzykoterapii. Mowa tutaj o metodzie odreagowująco-wyobrażeniowej (w leczeniu zaburzeń psychicznych oraz tłumienia emocji, komunikatywnej (polepszenie relacji pacjenta z otoczeniem), kreatywnej (wydobycie pokładów kreatywności), relaksacyjnej (w walce z zaburzeniami lękowymi) oraz treningowej (dopełnienie terapii behawioralnej.