Prawidłowe oddychanie ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu, ponieważ nie tylko wpływa na samopoczucie czy zdrowie, ale także ułatwia kontrolowanie stanu emocjonalnego w trudnych momentach. Nauka odpowiedniego oddychania i jego kontrola może zdecydowanie poprawić naszą koncentrację, pomóc w rozładowaniu złości, dostarczyć energii, obniżyć ciśnienie krwi, wyciszyć umysł czy usprawnić myślenie. Jest także skuteczną metodą, ułatwiającą usuwanie toksyn z organizmu.
Dobrze jest także pamiętać, że nasz rytm oddychania jest bardzo mocno powiązany z emocjami i myślami, dlatego też prawidłowe wykonywanie tej czynności zdecydowanie wspomoże organizm w walce z uzależnieniem. W sytuacji, gdy mózg otrzymuje zbyt mało tlenu pojawia się uczucie znużenia, ból głowy czy nawet rozdrażnienie. W dłuższej perspektywie czasu nieprawidłowe oddychanie może prowadzić do obniżenia sprawności intelektualnej, spadku odporności czy wolniejszej regeneracji.
Istnieją dwa główne tory oddechowe - piersiowy i brzuszny. W pierwszym z wymienionych podczas wdechu objętość klatki piersiowej zwiększa się, natomiast przy wydechu zmniejsza, jednak warto pamiętać, że powinna się ona rozprężać równomiernie na wszystkich poziomach. Drugi z kolei opiera się na prawidłowej i silnej pracy przepony. Dobrze wiedzieć, że oddech torem brzusznym rozpoczyna się w miednicy na wysokości pęcherza i stopniowo przenosi się do góry. Podczas nauki świadomego oddychania poznasz wiele technik, które pozwolą Ci kontrolować swoje emocje, poprawią koncentrację oraz pomogą w rozładowaniu wewnętrznego napięcia.