Walka z uzależnieniem powinna rozpocząć się przede wszystkim od detoksykacji organizmu, co jest niezbędne do wdrożenia właściwej terapii psychologicznej. Dzięki temu jest możliwość przywrócenia równowagi metabolicznej w wyniszczonym organizmie oraz złagodzenia psychicznych oraz fizycznych symptomów zespołu abstynencyjnego. Kluczowe tutaj jest oczyszczenie organizmu z toksyn oraz przywrócenie odpowiedniego poziomu witamin oraz substancji mineralnych, które bezpośrednio przekładają się na ogólne samopoczucie.
Podstawą jest przede wszystkim picie dużej ilości wody w ciągu dnia - minimum 2 litry na dobę. Wskazane są także naturalne soki owocowe, sok z brzozy czy też z czarnej rzepy lub buraka, co doskonale wspomaga regenerację wątroby. Skutecznym sposobem w terapii uzależnień jest także ziołolecznictwo, ponieważ herbatki z pokrzywy, kwiatu wrzosu, ziela skrzypu czy nawłoci, liści brzozy oraz mniszka lekarskiego wykazują działanie moczopędne i oczyszczające krew. Co więcej, dziurawiec, nagietek czy szałwia działają uspokajająco i kojąco na nerwy.
Warto pamiętać, że niefarmaceutyczne oczyszczanie organizmu pozwala na trwały i skuteczny detoks całego organizmu osoby wychodzącej z nałogu. Jest to jednak długotrwały proces, ponieważ do przywrócenia równowagi całego ciała potrzeba sporo czasu, jednak okres ten jest uzależniony indywidualnie od każdego pacjenta.