Picie alkoholu towarzyszy ludziom od tysiącleci i zdecydowana większość nie wyobraża sobie bez niego życia. Z pozoru toasty wznoszone podczas świąt, rodzinnych spotkań czy innych ważnych uroczystości to nic złego, jednak statystyki wskazują, że coraz młodsi ludzie sięgają po trunku wysokoprocentowe.
Uzależnienie od alkoholu może być początkowo dość mocno bagatelizowane, ponieważ trudno je rozpoznać po pierwszych symptomach, a osoby chore same wypierają istnienie problemu, starając się udowodnić otoczeniu, że panują nad sytuacją. Do podstawowych objawów tego zaburzenia psychicznego można zaliczyć chociażby głód alkoholowy, zwiększenie tolerancji na alkohol, szukanie okazji do picia, spożywanie alkoholu mimo świadomości szkodliwych skutków, brak kontroli czy nawet problemy z pamięcią, wynikające z tzw. “urwanego filmu”.
Uzależnienie od alkoholu można podzielić na 4 fazy, jednak warto pamiętać, że ich czas trwania nie jest sztywno określony i zależy od wielu indywidualnych czynników. Faza pierwsza, nazywana też wstępną, jest często ciężka do zauważenia i przez wielu bagatelizowana. Druga z kolei, będąca fazą ostrzegawczą pojawia się wówczas, gdy osoba pijąca zaczyna tracić rozeznanie oraz występują luki w pamięci. Trzecia natomiast, zwana fazą krytyczną następuje w momencie, gdy alkoholik przestaje mieć kontrolę nad spożywaniem trunków wysokoprocentowych. Czwarta faza, nazywana chroniczną lub przewlekłą, charakteryzuje się tym, że chory nie jest już w stanie zrezygnować z picia alkoholu.