Gry hazardowe, będące z pozoru jedynie niewinną rozrywką, mogą być bardzo niebezpieczne. Na uzależnienie od hazardu narażone są przede wszystkim osoby z niskim poczuciem własnej wartości, mające problemy w relacjach interpersonalnych czy też mające tendencję do zachowań narcystycznych. Niestety to zaburzenie nazywane jest często ukrytym nałogiem, ponieważ nie wywołuje widocznych dla otoczenia symptomów.
Uzależnienie od hazardu bardzo często od chęci rozrywki czy uzyskania sukcesu, staje się główną życiową motywacją dla osoby zaburzonej, dlatego też w dłuższej perspektywie czasowej może prowadzić do utraty nie tylko majątku, ale i rodziny czy znajomych. Niestety, hazardzista nawet w wyniku poniesionych strat wraca do gry nie potrafi tego powstrzymać, ponieważ u takich osób można zaobserwować zaburzenia w logicznym myśleniu. Bodźcem do pojawienia się tego typu uzależnienia może być także trudne wydarzenie życiowe - wówczas gry hazardowe pozwalają nie tylko na ucieczkę od przykrych myśli, ale także wpływają na poprawę samopoczucia, wynikającą z pojawienia się dreszczyku emocji.
Podobnie jak w przypadku innych uzależnień behawioralnych, uzależnienie od hazardu możemy podzielić na 4 fazy. Pierwsza dotyczy okazjonalnego grania, która wywołuje duże pobudzenie i nadzieję na wygraną. Druga z kolei objawia się obstawianiem coraz większych stawek, powodując duże straty, a co za tym idzie - zaniedbywanie swojego codziennego życia. Trzecia natomiast to faza desperacji, w której to hazardzista bardzo często popada w kłopoty finansowe oraz pojawia się u niego wyczerpanie psychiczne. Ostatnią jest utrata nadziei, ponieważ gracz wpada w długi, a także zrywa kontakty z najbliższymi.