Uzależnienie od jedzenia, zwane również jako kompulsywne objadanie się, niestety jest coraz powszechniejszym i często występującym problemem. Niestety spotyka się ze sporym niezrozumieniem ze strony społeczeństwa, dając osobie chorej poczucie osamotnienia, które w połączeniu z brakiem kontroli nad napadami objadania się może przyczynić się do pojawienia poważnych skutków zarówno na tle psychicznym, jak i fizycznym.
Kompulsywne objadanie się to rodzaj uzależnienia behawioralnego, podczas którego dochodzi do doświadczania silnych emocji i uczuć, będących typowymi dla uzależnienia od substancji. W tym przypadku osoba chora przyjmuje bardzo duże ilości jedzenia w sposób niekontrolowany, nawet w sytuacji, gdy nie odczuwa głodu. Problem ten pojawia się najczęściej wśród młodych dziewcząt i kobiet, a także osób stosujących restrykcyjne diety odchudzające. Bardzo często jest to bezpośrednio związane z niską samooceną, poczuciem nieatrakcyjności czy pojawianiem się negatywnych emocji. Wówczas u osoby zaburzonej napady jedzenia wywołują same pozytywne uczucia, takie jak przyjemność, ulgę czy nawet euforię.
Do podstawowych objawów uzależnienia od jedzenia możemy zaliczyć brak kontroli nad rodzajem posiłków czy sposobem ich spożywania, dominacja pragnienia jedzenia nad innymi życiowymi potrzebami, kontynuowanie jedzenia mimo odczuwania sytości lub braku głodu czy też spożywanie potraw w bardzo szybkim tempie. Chcąc zacząć radzić sobie z tym problemem, warto oprócz skorzystania z pomocy specjalisty, zacząć planować posiłki, nie odchudzać się na siłę czy też postarać się znaleźć inny sposób na radzenie sobie z emocjami.