Uzależnienie od leków, kryjące się również pod nazwą “lekomania” czy “lekozależność” polega na przyjmowaniu bardzo często zbyt dużej ilości leków o właściwościach wywołujących działania psychoaktywne. Tego typu choroba dość silnie oddziałuję nie tylko na psychikę, wpływając na znaczącą zmianę zachowania, ale także zmienia funkcjonowanie organizmu, w taki sposób, że brak przyjęcia odpowiedniej dawki może prowadzić do poważnych dysfunkcji organów wewnętrznych.
Uzależnienie od leków bywa często dość trudne do zdiagnozowania, ponieważ chory zazwyczaj nie zauważa problemu, natomiast bliscy wychodzą z założenia, że osoba ta przyjmuje leki z uzasadnionych zdrowotnych powodów. Lekomania charakteryzuje się jednak widocznymi symptomami, które powinny wzbudzić naszą czujność. Mowa tutaj chociażby o zmianach osobowościowych osoby uzależnionej, przyjmowanie coraz większych dawek leków, częste wizyty u lekarzy, by pozyskać recepty, przedłużanie terapii po zakończeniu leczenia czy wiele innych.
Niestety nagłe odstawienie leków dla osoby uzależnionej może skutkować wystąpieniem zespołu abstynencyjnego. Objawy zazwyczaj pojawiają się w przedziale czasowym od 10 do 48 godzin, a zaliczamy do nich przede wszystkim pogorszenie nastroju, zawroty głowy, drażliwość, brak apetytu czy problemy ze snem. Warto zatem pamiętać, że im szybciej zaczniemy leczenie uzależnienia od leków, tym łatwiej przejdziemy przez cały proces.